Skip to content

33 Parkside DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1963

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 29, 2009

Property Information

Block128
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,644
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,500
54%
Improvement Value:$177,800
46%
Total Assessment$389,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,848+4.1%
2024$9,463+11.0%
2023$8,527+2.1%
2022$8,354+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 21423, Page 1426

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4412, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1963