Skip to content

4 Evelyn PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1950

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block132
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage2,160
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,800
51%
Improvement Value:$160,100
49%
Total Assessment$325,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,454+4.0%
2024$8,131+2.3%
2023$7,945+2.0%
2022$7,789+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 23441, Page 1809Recorded10/31/2018

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 20714, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1950