Skip to content

16 Evelyn PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2020

Property Information

Block132
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF SWIM POOL
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,428
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
58%
Improvement Value:$128,800
42%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,932+4.0%
2024$7,630+2.3%
2023$7,455+2.0%
2022$7,309+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 22561, Page 361Recorded7/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1953