Skip to content

12 Evelyn PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1954

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 27, 1997

Property Information

Block132
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,268
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
61%
Improvement Value:$104,500
39%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,738+4.1%
2024$6,472+2.4%
2023$6,318+2.1%
2022$6,189+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4543, Page 122

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954