Skip to content

15 Balsam AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1963

Last Sale Date
Mar 12, 2019

Property Information

Block218
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,440
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
63%
Improvement Value:$95,500
37%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,693+4.0%
2024$6,437+2.3%
2023$6,290+2.0%
2022$6,166+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963