Skip to content

86 Klinger RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2015

Property Information

Block218
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,650
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,700
52%
Improvement Value:$146,500
48%
Total Assessment$306,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,693+4.1%
2024$7,390-1.0%
2023$7,465+2.0%
2022$7,318+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 20863, Page 1596

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4872, Page 284

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954