Skip to content

3 Balsam AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1939

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 24, 2023

Property Information

Block218
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1S F G1
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage758
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,200
77%
Improvement Value:$47,400
23%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,359+4.0%
2024$5,155+2.3%
2023$5,037+2.0%
2022$4,938+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft758DeedBook 24651, Page 1866Recorded9/7/2023

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft758DeedBook 22637, Page 778Recorded12/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1939