Skip to content

76 Cedar StEast Hanover, NJ 07936

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2025

Property Information

Block38
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,676
Acreage0.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,200
46%
Improvement Value:$215,200
54%
Total Assessment$398,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,335+4.0%
2024$9,940+2.3%
2023$9,713+2.0%
2022$9,522+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,676DeedBook 22394, Page 1710Recorded8/13/2013

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 6262, Page 84

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1948