Skip to content

14 Brace DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1963

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 23, 1989

Property Information

Block38
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,653
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,400
51%
Improvement Value:$161,000
49%
Total Assessment$330,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,571+4.0%
2024$8,243+2.3%
2023$8,055+2.0%
2022$7,897+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1963