Skip to content

80 Cedar StEast Hanover, NJ 07936

Built 1955

Last Sale Date
Dec 30, 2019

Property Information

Block38
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,633
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,200
58%
Improvement Value:$122,500
42%
Total Assessment$293,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,369+4.1%
2024$7,078+2.4%
2023$6,910+2.1%
2022$6,769+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955