Skip to content

215 Merry LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1940
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2025

Property Information

Block39
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5CB A B
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage24,329
Acreage6.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$934,500
30%
Improvement Value:$2,165,500
70%
Total Assessment$3,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$81,344+3.9%
2024$78,275+2.3%
2023$76,508+2.0%
2022$75,020+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940