Skip to content

15a Melanie LnEast Hanover, NJ 07936

Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$8,650,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block142
Lot5

Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage3.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$697,500
33%
Improvement Value:$1,439,900
67%
Total Assessment$2,137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,085+3.9%
2024$53,969+2.3%
2023$52,751+2.0%
2022$51,725+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$8,650,000
DeedBook 24997, Page 277Recorded10/17/2025

Property Sale

SaleMulti
$14,900,000

From:

To:

DeedBook 22432, Page 1107Recorded10/3/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel