Skip to content

5 Merry LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1983
Industrial

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Sep 15, 2024

Property Information

Block39
Lot30
QualifierCA005
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
19%
Improvement Value:$216,000
81%
Total Assessment$266,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,980+3.9%
2024$6,717+2.3%
2023$6,565+2.0%
2022$6,437+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 24816, Page 657Recorded10/2/2024

Property Built

Built

Year Built: 1983