Skip to content

16 Merry LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1975
Industrial

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 15, 1988

Property Information

Block39
Lot30
QualifierCA016
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
34%
Improvement Value:$97,600
66%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,873+3.9%
2024$3,727+2.3%
2023$3,643+2.0%
2022$3,572+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1975