Skip to content

28 Merry LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1975
Industrial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Sep 30, 2010

Property Information

Block39
Lot30
QualifierCA028
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
42%
Improvement Value:$69,000
58%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,123+3.9%
2024$3,005+2.3%
2023$2,937+2.0%
2022$2,880+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 21635, Page 872

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 20922, Page 1351

Property Sale

Sale
$651,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1975