Skip to content

Merry Ln(Unit CA014)East Hanover, NJ 07936

Built 1975
Industrial

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block39
Lot30
QualifierCA014
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
43%
Improvement Value:$66,500
57%
Total Assessment$116,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,057+3.9%
2024$2,942+2.3%
2023$2,875+2.0%
2022$2,819+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 24387, Page 1692Recorded4/19/2022

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1975