Skip to content

Merry Ln(Unit CA030)East Hanover, NJ 07936

Built 1975
Industrial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 13, 2007

Property Information

Block39
Lot30
QualifierCA030
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
16%
Improvement Value:$270,000
84%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,397+3.9%
2024$8,080+2.3%
2023$7,898+2.0%
2022$7,744+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$750,000
DeedBook 20922, Page 1351

Property Built

Built

Year Built: 1975