Skip to content

32 Merry LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1984
Industrial

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Aug 30, 2012

Property Information

Block39
Lot30
QualifierCA032
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
12%
Improvement Value:$375,000
88%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,152+3.9%
2024$10,731+2.3%
2023$10,489+2.0%
2022$10,285+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 22130, Page 211

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 5124, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1984