Skip to content

78 Lincoln StEast Hanover, NJ 07936

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Feb 24, 2026

Property Information

Block39
Lot38
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,219
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,000
45%
Improvement Value:$235,500
55%
Total Assessment$428,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,115+4.0%
2024$10,691+2.3%
2023$10,447+2.0%
2022$10,241+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft3,219DeedBook 25069, Page 593Recorded3/5/2026

Property Built

Built

Year Built: 1963