Skip to content

128 Fairway DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block114
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF 0 BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,214
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,600
45%
Improvement Value:$225,700
55%
Total Assessment$410,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,643+4.0%
2024$10,237+2.3%
2023$10,003+2.0%
2022$9,806+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft3,214DeedBook 24873, Page 1295Recorded2/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 1961