Skip to content

8 Hoover AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1944

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block3
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S S CB G2
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,359
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,500
62%
Improvement Value:$87,400
38%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,015+4.0%
2024$5,786+2.3%
2023$5,654+2.0%
2022$5,542+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,359DeedBook 24644, Page 959Recorded8/22/2023

Property Sale

Sale
$77,000

Property Built

Built

Year Built: 1944