Skip to content

389 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 17, 2007

Property Information

Block56
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S CB STOR-1APT
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage2,000
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
34%
Improvement Value:$165,300
66%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,621+3.9%
2024$6,373+2.3%
2023$6,230+2.0%
2022$6,110+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 20897, Page 538