Skip to content

393 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block56
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S CB 2 STORES
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage1,650
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
36%
Improvement Value:$117,800
64%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,839+3.9%
2024$4,657+2.3%
2023$4,553+2.0%
2022$4,465+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,650DeedBook 24763, Page 1938Recorded6/18/2024

Property Built

Built

Year Built: 1955