Skip to content

13 Garfield AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1957

Last Sale Price
$218,500
Last Sale Date
Dec 28, 1994

Property Information

Block56
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage3,100
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,300
45%
Improvement Value:$205,400
55%
Total Assessment$372,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,668+4.0%
2024$9,299+2.3%
2023$9,086+2.0%
2022$8,908+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$218,500
DeedBook 4120, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1957