Skip to content

399 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1971
Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Oct 1, 2006

Property Information

Block56
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S CVB
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage3,249
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,000
43%
Improvement Value:$522,000
57%
Total Assessment$918,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,272+3.9%
2024$23,363+2.3%
2023$22,840+2.0%
2022$22,399+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,100,000
DeedBook 20644, Page 391

Property Sale

SaleMulti
$340,870
DeedBook 4515, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1971