Skip to content

10 Maple AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1968

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block64
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S FB G POOL
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,406
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
52%
Improvement Value:$174,600
48%
Total Assessment$364,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,445+4.0%
2024$9,084+2.3%
2023$8,877+2.0%
2022$8,702+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968