Skip to content

7 Lincoln StEast Hanover, NJ 07936

Built 1939

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Apr 26, 2016

Property Information

Block79
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,459
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,400
64%
Improvement Value:$106,900
36%
Total Assessment$298,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,738+4.0%
2024$7,443+2.3%
2023$7,273+2.0%
2022$7,129+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,459DeedBook 22900, Page 1309Recorded5/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1939