Skip to content

12 Mitchell AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1975

Last Sale Date
Dec 27, 2023

Property Information

Block87
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF S 2AG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,600
44%
Improvement Value:$206,500
56%
Total Assessment$367,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$8,909+2.4%
2023$8,700+2.1%
2022$8,524+1.9%
2021$8,362+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975