Skip to content

28 Hugenot StEast Hanover, NJ 07936

Built 2012

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 17, 2012

Property Information

Block87
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S F G1
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,567
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,600
38%
Improvement Value:$245,100
62%
Total Assessment$396,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,290+4.0%
2024$9,898+2.3%
2023$9,672+2.0%
2022$9,481+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 22174, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 21886, Page 1545