Skip to content

21 Herman StEast Hanover, NJ 07936

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block87
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF 2BG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,283
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,300
44%
Improvement Value:$196,600
56%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,050+4.0%
2024$8,705+2.3%
2023$8,506+2.0%
2022$8,339+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$533,000
DeedBook 21302, Page 1324

Property Sale

SaleMulti
$540,000
DeedBook 20752, Page 1482

Property Sale

SaleMulti
$530,000
DeedBook 6564, Page 51

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 4837, Page 96

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987