Skip to content

13 River Rd

Montville, NJ 07045

Built 1925

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block53
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage1,716
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,700
52%
Improvement Value:$156,300
48%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599+2.2%
2024$8,418+3.1%
2023$8,162+2.1%
2022$7,996+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,716DeedBook 23697, Page 717Recorded1/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1925