Skip to content

452 Rockaway RdDover, NJ 07801

Built 1908

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block10101
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,236
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,300
44%
Improvement Value:$241,000
56%
Total Assessment$429,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,921+4.1%
2024$9,532+5.9%
2023$9,005+2.0%
2022$8,824+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908