Skip to content

468 Rockaway RdDover, NJ 07801

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block10101
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,289
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,400
51%
Improvement Value:$197,400
49%
Total Assessment$400,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,448+4.1%
2024$9,076+5.9%
2023$8,568+1.9%
2022$8,409+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,500

From:

To:

Sq Ft1,289DeedBook 22638, Page 642Recorded12/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955