Skip to content

16 Highland AveDover, NJ 07801

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 9, 2017

Property Information

Block10303
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,394
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,100
53%
Improvement Value:$176,000
47%
Total Assessment$374,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,815+4.3%
2024$8,452+7.1%
2023$7,890+2.0%
2022$7,733+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,200
DeedBook 21239, Page 86

Property Sale

Sale
$118,450
DeedBook 4190, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1960