Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
457 Rt 46Dover, NJ 07801
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2001
Property Information
Block10101
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page101
Building Details
Building Class---
Description1SST
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,285
Acreage1.9
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$1,187,500
26%
Improvement Value:$3,417,100
74%
Total Assessment$4,604,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $125,416 | -2.3% |
| 2024 | $128,350 | +5.5% |
| 2023 | $121,705 | +5.1% |
| 2022 | $115,805 | -2.0% |
Property History
No events match the selected filters.