Skip to content

Pierson AveDover, NJ 07801

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block10303
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
DescriptionAPTS
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage---
Acreage7.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,950,000
29%
Improvement Value:$12,267,300
71%
Total Assessment$17,217,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$418,817-2.3%
2024$428,617+9.9%
2023$390,024+3.4%
2022$377,285+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0