Skip to content

312 Daniel StDover, NJ 07801

Built 1976

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block10402
Lot37
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,080
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,100
50%
Improvement Value:$257,200
50%
Total Assessment$510,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,302+3.8%
2024$11,853+5.8%
2023$11,202+1.7%
2022$11,012+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 23040, Page 1792Recorded12/7/2016

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 22403, Page 567Recorded8/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1976