Skip to content

9 Leonard PlDover, NJ 07801

Built 1970

Last Sale Price
$559,000
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block10402
Lot47
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,892
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,300
44%
Improvement Value:$314,700
56%
Total Assessment$562,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,053+3.7%
2024$13,548+19.1%
2023$11,378+1.8%
2022$11,179+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$559,000
Sq Ft2,892DeedBook 24355, Page 738Recorded2/25/2022

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6444, Page 134

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5144, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1970