Skip to content

44 Sunny Hill RdDover, NJ 07801

Built 1976

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block10402
Lot68
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,214
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,700
49%
Improvement Value:$274,000
51%
Total Assessment$535,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,899+3.8%
2024$12,430+5.8%
2023$11,744+1.8%
2022$11,540+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976