Skip to content

5 Taylor StDover, NJ 07801

Built 1955

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block10601
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,320
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,200
63%
Improvement Value:$140,700
37%
Total Assessment$383,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,251+4.0%
2024$8,895+7.5%
2023$8,276+1.6%
2022$8,145+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955