Skip to content

165 Perry StDover, NJ 07801

Built 1955

Last Sale Price
$597,000
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block10601
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,236
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,300
50%
Improvement Value:$258,800
50%
Total Assessment$514,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,212+3.8%
2024$11,763+5.8%
2023$11,116+1.7%
2022$10,926+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$597,000
Sq Ft2,236DeedBook 24708, Page 149Recorded1/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1955