Skip to content

153 Perry StDover, NJ 07801

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block10601
Lot38
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,064
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,400
65%
Improvement Value:$141,200
35%
Total Assessment$400,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,633+4.0%
2024$9,263+7.1%
2023$8,647+5.7%
2022$8,185+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958