Skip to content

146 Elm StDover, NJ 07801

Built 1958

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block10605
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,409
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,600
57%
Improvement Value:$200,000
43%
Total Assessment$467,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,043+3.9%
2024$10,630+5.8%
2023$10,047+3.9%
2022$9,668+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,409DeedBook 24362, Page 517Recorded3/7/2022

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 21209, Page 934

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5043, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1958