Skip to content

57 Taylor StDover, NJ 07801

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2016

Property Information

Block10801
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,606
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,900
62%
Improvement Value:$145,000
38%
Total Assessment$385,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,612+4.0%
2024$9,244+7.3%
2023$8,619+1.6%
2022$8,480+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957