Skip to content

100 Mountain RdRockaway, NJ 07866

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 29, 2008

Property Information

Block10406
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,593
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,100
50%
Improvement Value:$215,000
50%
Total Assessment$428,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,662+3.4%
2024$9,346+5.4%
2023$8,868+1.9%
2022$8,699+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953