Skip to content

73 Daniel StDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block10802
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,468
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,900
64%
Improvement Value:$134,700
36%
Total Assessment$372,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,228+4.1%
2024$8,867+7.5%
2023$8,247+1.7%
2022$8,111+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 5880, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1961