Skip to content

30 Queens RdRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Oct 19, 2023

Property Information

Block11101
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,029
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
48%
Improvement Value:$253,200
52%
Total Assessment$490,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,446+1.3%
2024$11,304+6.2%
2023$10,645+1.8%
2022$10,455+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,029DeedBook 24675, Page 1720Recorded11/1/2023

Property Built

Built

Year Built: 1969