Skip to content

48 Queens RdRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$121,054
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block11101
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,784
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
38%
Improvement Value:$380,600
62%
Total Assessment$618,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,394+1.7%
2024$14,159+5.2%
2023$13,463+1.9%
2022$13,211+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$121,054
Sq Ft2,784DeedBook 24160, Page 1875Recorded6/25/2021

Property Sale

Sale
$348,000
DeedBook 21818, Page 1142

Property Sale

Sale
$359,900
DeedBook 5915, Page 71

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 5441, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1969