Skip to content

66 Queens RdRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block11101
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,995
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
46%
Improvement Value:$275,900
54%
Total Assessment$513,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,946+1.3%
2024$11,790+6.0%
2023$11,125+1.8%
2022$10,924+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,995DeedBook 23427, Page 602Recorded10/4/2018

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,995DeedBook 22423, Page 463Recorded9/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 1969