Skip to content

9 Edith DrRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block11101
Lot42
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,216
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,100
48%
Improvement Value:$271,100
52%
Total Assessment$521,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,158+3.7%
2024$11,721+6.0%
2023$11,060+1.9%
2022$10,858+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$472,000
DeedBook 6304, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1962